Współczesne budownictwo coraz częściej staje przed wyzwaniami, z którymi do tej pory nie musiało się mierzyć. Obecnie kwestie prawne, a także zmiany w podejściu do ochrony środowiska sprawiają, że nieustannie poszukiwane są nowe rozwiązania z zakresie budowy domów i obiektów usługowych. Nieustannym zainteresowaniem cieszy się nowość technologiczna, a mianowicie prefabrykacja. A czym dokładnie jest i jakie ma zastosowanie, dowiecie się Państwo w dalszej części artykułu.
Proces w którym wykonywany jest każdy gotowy element budowlany nazywane jest prefabrykacją. Skok rozwojowy technologii budowlanych sprawił, iż możemy produkować wiele gotowych elementów, w znacznie krótszym czasie, nie tracąc na jakości budowlanych konstrukcji.
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt by nie pomyślał, że żelbetowe elementy konstrukcyjne mogą zastąpić tradycyjne fundamenty. Znajduje to ogromne zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym.
Jedną z największych zalet konstrukcji prefabrykowanych jest o wiele krótszy czas budowy obiektów, w porównaniu z okresem wznoszenia budynku tradycyjnymi metodami. Jest to podyktowane krótkim czasem montażu, mechanizacją produkcji elementów, a także ograniczeniem robót wykończeniowych do minimum. Wszystkie używane przez firmy budowlane elementy prefabrykowane poddawane są systematycznej kontroli jakościowej. Konstrukcje żelbetowe stanowią również alternatywę cenową do konstrukcji stalowych, które wymagają zabezpieczenia antykorozyjnego i przeciwogniowego i nie są stosowane przy dużych obciążeniach.
Niestety za zaletami kryje się kilka wad, do których niewątpliwie możemy zaliczyć ciężar elementów, co wiąże się ze sporymi kosztami transportu wielkogabarytowego, a także utrudnieniami w montażu. W porównaniu z konstrukcjami monolitycznymi, konstrukcje prefabrykowane są droższe, mimo krótszego czasu realizacji. Ponadto montaż takiego obiektu z gotowych elementów wymaga skorzystania z pomocy specjalistów z firmy montażowej, co znacznie usprawni rozwój prac, ale też zwiększy bezpieczeństwo na placu budowy.
Jest to nieodzowne pytanie, które zadają sobie specjaliści z branży budowlanej. Zarówno jedna, jak i druga metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. W przypadku monolitu, budowa obiektów będzie trwała nieco dłużej, niż z elementów gotowych czyli prefabrykowanych, gdyż elementy są wylewane metodą ,,na mokro”. Ponadto niewątpliwym plusem monolitu jest brak połączeń, np. między dnem, a ścianą. To sprawia, że elementy te nie muszą być uszczelniane na etapie budowy.